НОВИНИ

БРЮКСЕЛ


ИСТОРИЯТА НА ПАИСИЙ ВЛИЗА В ЕВРОПАРЛАМЕНТА
Копие на "История Славянобългарска" подари вицепремиерът Маргарита Попова на председателя на Комисията по култура, образование и медии на Европейския парламент Дорис Пак. 
Уникалното издание на книгата, от чието написване през тази година се навършват 250 г. е подвързано от майстор от Тревненската дърворезбарска школа


По време на срещата Попова е подчертала, че с богатото културно-историческо наследство на страната ни, Европа трябва да се гордее с България. Вицепрезидентът е подкрепила и кандидатурите на Пловдив и София за европейски столици на културата.
Източник standartnews.bg


ДОСТОЙНО ЕСТЬ!
Паисий списан в Календара на ЮНЕСКО
В края на отминалата година в Париж заседава ХХVІ сесия на Генералната конференция на ЮНЕСКО. В нея взе участие официална делегация на Република България, водена от министъра на образованието, науката и младежта проф. Сергей Игнатов, в която влизаха също заместник-министърът на външните работи Димитър Цанчев и председателят на Националната комисия за ЮНЕСКО Виолета Цанкова.

Конференцията прие българското предложение в двегодишния официален календар на Световната културна общност за 2012 г. да бъде вписана 250-та годишнина от появата на „История славяноболгарская" от Паисий Хилендарски. Това вменява като обезателство в страните – членки нашият първобудител, с когото започва Българското възраждане – едно от чудесата на ХІХ век, да бъде почетен по подобаващ начин.

Според този календар през следващата 2013 г. ще бъде чествана 1150-та годишнина от Моравската мисия на Кирил и Методий по предложение на Република Чехия и Словакия с подкрепата на България, Сърбия, Хърватия, Македония и Полша.
Информация от Министерството на външните работи

Допълнение
За първи път съобщи тази единствена по рода си новина в. „100 вести”- Габрово навръх 1 ноември 2011 г. – Деня на народните будители в бр.251/4405, Приложение за култура, стр. 5. Редактор Велизар Велчев; Седмичното издание на Съюза на българските писатели „Словото днес” отпечата в бр. 31 /692/ от 22 декември 2011 г. на страница първа под заглавието „250 години „История славяноболгарская”: „О, неразумне и юроде! Поради что ся срамиш да ся наречеш болгарин!” публицшстична статия от Илия Пехливанов „Хилендарецът”. 

Илюстрация: Паметникът на Паисий Хилендарски в Алеята на Възраждането, Варна, Морската градина, открит на 24 май 1927 г. Скулптор Кирил Шиваров. Редактор - водещ броя Виолета Станиславова./ Българското национално родио, Програма „Хоризонт” в предаването „Имат ли песните спиране” с водещ Цвети Радева по повод излизането на Паисиевски брой на Кирило-Методиевския вестник „За буквите-О писменехь” на 21 януари 2012 г.Кирило-Мeтодиевският календар за 2012 г . разпространи вестта в 1000-ен тираж и по Интернет.

В официалния календар на ЮНЕСКО беше вписана и 1100-та гадишнина от Преславския събор /893/, който въздига старобългарския език като официален език на държавта и църквата.

Дали ще зачетат Паисий в Зимбабве или Чили не е никак сигурно; но в Германия и Полша, където е издадена в превод „Славянобългарска история”, в Института по славянозание при Руската академия, в университета на Венеция и Пиза, където преподават Джузепе дел, Агата и Александър Наумов също и най-вече в 140-те български училища по света по програмата за роден език и култура.В крайна сметка признанието на Световната културна общност е доказателство, че Паисий е не само личност с балканско, но с европейско и световно значение.
Източник iliyapehlivanov... ОР+
ВГРАДИХА КАМЪК НА ХИЛЕНДАРСКИЯ МОНАХ


Областният управител Здравко Димитров откри вградена в камък икона на свети Паисий Хилендарски в едноименното училище. През ноември петото по големина училище в Пловдив - СОУ „Свети Паисий Хилендарски“ ще чества юбилейните годишнини на своя патрон – 290 години от рождението на Хилендарския монах и 250 години от написването на „История славянобългарска“. По този повод в двора на гимназията областният управител Здравко Димитров и директорът на училището Соли Христов откриха вградена в камък икона на светеца патрон. 

Тя беше осветена с молебен, отслужен от Негово високо преосвещенство Пловдивския митрополит Николай. Иконата е изработена от Ставри Калинов. След тържествената церемония гостите разгледаха училищния музей. 


Той е създаден с помощта и подкрепата на училищното настоятелство и с активното участие на учениците. В него в 40 витрини са разположени около 1800 експоната, свързани с историята на учебното заведение и развитието на образователното дело през годините.
Васил Радев
Източник novglas


ПАЗЯТ В СЕЙФ ПАПСКО ИЗВИНЕНИЕ
Родните войни на Христа купиха книгата 
за оправдаването на ордена си

Тамплиерите в ХХI век не въртят мечове, а печатат думи. Българските рицари отдавна са сменили копието с перо. И са приели книжовната дейност за своя мисия. Досега са издали 24 книги. Последната е Паисиевата история. Целта ни е да направим тамплиерска библиотека от уникални издания, казва Румен Ралчев.

Перла в библиотеката на българския орден е "папското извинение" към тамплиерите - книгата, с която Ватиканът официално оправда христовите войни. През 2008 г. в Националния археологически музей в София бе представено уникалното издание Processus Conta Templarius (Процесът срещу тамплиерите). То е на Тайния архив на Ватикана. Тиражът е точно 799 сертифицирани екземпляра, като последният от тях е дар за папа Бенедикт XVI. - 372 е притежание на българския орден на тамплиерите.

Той се пази в таен сейф от генерал-майор Румен Ралчев - Великия Приор на Приорат България. Според запознати уникалното издание струва 10 000 евро и се купува само след специално разрешение от Ватикана. "Ние кандидатствахме, водехме серия разговори, срещахме се и след това си я купихме. Тя е изработена по специален начин. В нея е цялата истина", разказа още Ралчев. Има още само два приората, които официално са си купили изданието - френски и сръбски. Но сръбският екземпляр е собственост на частно лице.

Книгата е на английски и италиански език. Текстовете в нея са преведени и сравнени от латински, старофренски, италиански от служители на Тайния архив на Ватикана. Processus Conta Templarius за първи път представя документите от процеса срещу Ордена на монасите воини. Кампанията срещу тях започва на 13 октомври, петък, 1307 г. Тогава по нареждане на френския крал Филип IV Хубави великият магистър на ордена Жак дьо Моле и над 100 от висшите тамплиери са арестувани, обвинени в ерес и зверски изтезавани. Орденът е разпуснат на 22 март 1312 г. Процесът срещу тамплиерите се води пред папа Климент V и преключва на 18 март 1314 г., когато Жак дьо Моле е изгорен на кладата.

Публикуваните в книгата документи подкрепят и потвърждават официалното становище на Църквата за оневиняване и опрощаване на тамплиерите, както казва в предговора си към изданието монсеньор Серджо Пагано, префект на Тайния архив на Ватикана.

Processus Conta Templarius е отпечатана на специална, ръчно изработена памучна хартия и е подвързана по старинна технология с прочутата кожа Pieno Fiore от областта Тоскана. В нея са отпечатани широките пергаменти, на които папската комисия е водела разпитите през 14 век. От страничните записки на Климент V обаче се вижда, че той не е бил съгласен с констатациите. Именно така той със собствения си почерк оневинява тамплиерите. Според исторически разкази целта била да се отнемат имотите на ордена.
Източник paper.standartnews
19 ЮНИ: ДЕН НА ПРЕП. ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ – ПОКРОВИТЕЛ НА БЪЛГАРСКАТА ИСТОРИЯ И НА БЪЛГАРСКИТЕ ИСТОРИЦИ 
На 19 юни Българската църква почита паметта на Паисий Хилендарски. Това е ден на покровителството на светеца над българската история и историци. Свети Паисий Хилендарски (1722–1773), често наричан още Отец Паисий, e български народен будител и духовник, автор на „История славянобългарская“. 

Изразените в труда му идеи за национално възраждане и освобождение на българския народ карат много учени да го сочат за основоположника на Българското възраждане. Канонизиран е за светец на Православната църква. Сведенията за живота на Паисий се изчерпват с автобиографичните му бележки в единствената му сигурна творба „История славянобългарска“, вписванията в хилендарските кондики и някои писма. 

Роден е през 1722 г. в Самоковската епархия, най-вероятно в Банско, баща му е от Банско, а майка му от самоковското село Доспей. Според неговите думи не е учил „нито граматика, нито светски науки“, вероятно имайки предвид годините до замонашването си. 

През 1745 г. отива в Хилендарския манастир, където по-късно е йеромонах и проигумен. С много труд две години събира материали (за тази цел ходи и в „Немска земя“) и започва да пише българската история, която завършва през 1762 г. в Зографския манастир.
Източник posredniknews

ЗОГРАФСКАТА ОБИТЕЛ И СУ "Св. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ"
Зографската света обител и СУ "Св. Климент Охридски"организират представяне на юбилейното издание на История славянобългарска от преп. Паисий Хилендарски.
Изданието е плод на съвместните усилия на братството на Светата обител и на изследователи от Софийския университет.



Книгата ще бъде представена от проф. дфн Боряна Велчева и доц. д-р Елена Тачева в Аулата на СУ "Св. Климент Охридски" на 13. III. 2013 г. от 17.00 часа.
Новото издание на История славянобългарска е в чест на 250-годишнината от създаването ѝ и се състои от 2 тома:

  • Факсимилно издание на Зографската чернова;
  • Критическо издание на текста на о. Паисий с разночетения по 6-те най-архаични преписа.
Оригиналният текст е придружен с паралелен превод на съвременен книжовен език, като под линия са коментирани исторически личности, географски понятия, събития и културни реалии.

Предисловието разглежда Паисиевия текст от гледна точка на христианската историческа парадигма като поставя Историята в естествения ѝ културен контекст.


Изданието е снабдено с индекси и таблици, което го прави удобно за ползване както от специалисти, така и от всички интересуващи се.
Иван Костадинов

Източник e-zdravey.com
АНЖЕЛ ВАГЕНЩАЙН 
Е УДОСТОЕН С ДЪРЖАВНОТО ОТЛИЧИЕ "СВ. ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ" 
                                    Анжел Вагенщайн Сн.БГНЕС
Анжел Вагенщайн е носителят на държавната награда "Св. Паисий Хилендарски" за 2013 година, съобщи правителствената информационна служба.

Известният режисьор, сценарист и писател получава престижното отличие за изключителния му принос в развитието на българското филмово изкуство, литература и култура, е посочено в съобщението.

Вагенщайн е избран от жури с председател директорът на Националния фонд "Култура" Борислав Геронтиев и членове Иван Павлов – председател на Съюза на българските филмови дейци, арх. Георги Бакалов – председател на Съюза на архитектите, Христо Мутафчиев – председател на Съюза на артистите, Снежана Тодорова – и.д. председател и главен секретар на Съюза на българските журналисти, Любен Генов – председател на Съюза на българските художници, Боян Ангелов – директор на издателство "Български писател", проф. Петър Льондев – председател на Съюза на композиторите, и проф. Маргарита Ваклинова от БАН.

Годишната държавна награда "Св. Паисий Хилендарски" беше учередена с решение на правителството през 2000 г. Тя се присъжда за стимулиране на български творци и изпълнители на произведения, свързани с българската история и традиции.

Първият й носител е проф. Вера Мутафчиева. През годините с нея са отличавани художникът Светлин Русев, актьорите Стефан Данаилов и Наум Шопов, писателите Йордан Радичков, Богомил Райнов, Валери Петров, архитектът Богдан Томалевски, режисьорите Христо Христов и Рангел Вълчанов. Миналогодишен носител на наградата стана чл.-кор. проф. Елка Бакалова...ОР+